Начало Формула 1 Успехът на Мерцедес ни струва време за работа по новия болид, заяви...

Успехът на Мерцедес ни струва време за работа по новия болид, заяви Джеймс Алисън

2037
0

Успехът на Мерцедес е струвал на отбора време за работа по новия болид за 2021 г. в аеродинамичния тунел, сподели техническият директор на екипа Джеймс Алисън. Той обясни в публикувано от тима видео правилата, спрямо които F1 екипите трябваше да променят болидите си за 2021 г. Разясни също така предизвикателствата, които е трябвало да преодолеят в Бракли.

„От много години времето, през което можем да тестваме в аеродинамичния тунел и да работим с CFD (Computational Fluid Dynamics), е ограничено. Досега обаче лимитът бе еднакъв за всички участници в първенството. За 2021 г. обаче това се промени и сега получаваме различни ограничения в зависимост от това колко успешен е бил отборът по време на предходния сезон“, обясни Алисън

„В общи линии последният (в класирането при конструкторите) екип има около 20% повече време в аеротръбата от първия. Ние се справихме добре през миналата година и за съжаление плащаме в известна степен цена за това през 2021-ва и по-нататък. Заради това имаме право да използваме по-малко един от основните си инструменти.“

През 2021 г. Мерцедес има право на 36 цикъла в аеродинамичния тунел на седмица, Уилямс – 45. Допускът за CFD изследвания е 1800 компонента за отбора от Бракли и 2250 за екипа от Гроув.

„При това положение предизвикателството бе как да реагираме на новите правила? Как да сме сигурни, че това няма да ни спъне? Как да адаптираме работата си така, че да извличаме повече и повече от всяко едно влизане на аеротунела? Постарахме се да изменим подхода си по такъв начин, че да елиминираме ефектите на ограничението.“

В Мерцедес са приложили същия подход и по отношение на новите правила, променящи аеродинамиката на автомобилите. Едно от най-големите предизвикателства е било да се вместят в ограничението от 145 милиона долара годишен бюджет

„По този въпрос се трудихме през цялата 2020 г., както и през зимата. Първо, да разберем какви точно са изискванията на правилата. Второ, да се постараем да открием всяка възможност, която те ни предоставят. Всеки регламент дава шансове, след като веднъж установиш точните изисквания. После трябваше да пригодим работата и компанията си така, че да извлечем максимума, за да сме готови за новата ера на бюджетни ограничения“, каза още Алисън.