Световната автомобилна федерация ФИА заклейми изтичането на данни относно делото, което Флавио Бриаторе заведе срещу федерацията заради доживотното си изхвърляне от моторспорта. В английския вестник „Гардиан“ бе публикуван материал, в който се казва, че вече бившият президент на ФИА Макс Мозли е бил „очевидно заслепен от прекалено желание за лично отмъщение“ при разглеждането на случая с уредената катастрофа на Нелсън Пикет младши по време на Гран при на Сингапур ’08. След заседание на Световния автомобилен съвет към федерацията отборът на Рено получи условна двегодишна присъда, докато Бриаторе е със забрана да се занимава с каквото и да било със спорта, а бившият технически директор на тима Пат Саймъндс получи същата присъда, но с петгодишна давност.
В статията се твърди също така, че „Гардиан“ са запознати с документи по случая, според които Флавио пледира за минимум 1 млн. евро компенсация за уронване на репутацията му. Изданието оповести също така, че Саймъндс ще се присъедини към иска.
Всичко това и тиражирането му в други медии и интернет пространството доведе до реакция от страна на ФИА. В официално изявление на федерацията се казва, че тя „осъжда избирателното изтичане на части от изложението на г-н Бриаторе към Върховния съд в Париж. Освен това ФИА отхвърля обвиненията, отправени в тези откъси и потвърждава, че решението за налагане на санкция срещу г-н Бриаторе бе взето с неоспоримо мнозинство от присъстващите [на заседанието] членове на Световния съвет за автомобилен спорт.“
Делото е насрочено за 24 ноември и в тази връзка от ФИА заявиха, че „би било напълно неуместно организацията да прави повече коментари по въпроса преди изслушването.“
В решението си по случая Световният съвет посочи, че простъпката е с огромна тежест, но не наказа отбора, тъй като само трима души от него са замесени в скандалното уреждане на катастрофата. От Рено се отказаха да се защитават, след като четвърти човек от тима (според недоказани слухове – главният състезателен инженер Алан Перман) е свидетелствал при вътрешното разследване за това, че е знаел за уговорката.
Бриаторе до последно не отстъпи от позицията си и бе категоричен, че не е имал представа за ситуацията. В „Гардиан“ се твърди, че в изложението му фигурира изречението: „Решенията за провеждане на разследване и представянето му пред Световния съвет бяха взети от един и същи човек, Макс Мозли, президент на ФИА“, като това е в нарушение на европейската конвенция за човешките права. „Мозли обсеби ролите на ищец, следовател, обвинител и съдия.“
Причината според видените от изданието документи е ролята на Флавио в спора от това лято, при който асоциацията на отборите във Формула 1 (FOTA) заплаши да организира алтернативен на F1 шампионат. В изложението е намесен и Бърни Еклестън, който според цитираната информация бил принуден не само да даде на отборите в Гран при по-добри условия за разпределение на финансовите приходи от спорта, но и да гласува по начин, който да не откаже Рено от Формула 1. Позицията на френския концерн относно оставането му в F1 все още се очаква, след като президентът на компанията Карлос Гон заяви наскоро, че изявление ще бъде направено до края на 2009 г.