Формула 1 ще се саморазруши, ако разходите в спорта не бъдат ограничени, предупреди и шефът на Заубер Мониша Калтенборн. Гран при екипите се събират утре на среща, организирана от президента на ФИА Жан Тод, за да обсъдят ситуацията, след като идеята за лимитиране на бюджетите бе изоставена.
Швейцарският тим е един от петте без глас в Стратегическата комисия. Заедно с Форс Индия, Катерам и Маруся Заубер изпратиха писмо до Тод, в което настояват да бъдат взети мерки за лимитиране на изразходваните средства в спорта.
– Говорихме достатъчно. Времето за взимане на решение отдавна мина, но никога не е твърде късно. Все още разполагаме с фантастична платформа, но просто ще я разрушим, ако не предприемем нещо. Хората очакват действия от нас – заяви Калтенборн.
Тя припомни, че първоначално имаше принципно приемане на проекта за лимитиране на бюджетите:
– Всички бяха съгласни с ограничението, както и че разходите трябва да се намалят като цяло. Не разбрахме кога точно идеята е била отхвърлена. Никой така и не ни информира официално. Новината я научихме от медиите. Принципно се бяхме договорили как да продължим напред. Има различни пътища, а не само лимитиране на бюджетите. Съгласихме се да прегледаме правилата, да се опитаме да направим промени в тях. Не е ясно защо изведнъж единият вариант бе напълно изключен.
Според Мониша е особено важно на утрешната среща проектът за бюджетите да бъде върнат на дневен ред, при това не просто заради по-малките отбори в F1, но и заради доверието във ФИА.
– Надявам се да стигнем до някакви заключения. Надявам се това да не е още една от срещите без значителни резултати. Времето тече и скоро ще преполовим сезона, така че трябва да вземем решение, защото ще трябва да го прилагаме за следващата година. За основните участващи в Гран при е важно. Би трябвало да се работи в името на F1, включително от страна на екипите, които не се сблъскват с предизвикателствата на по-малките отбори като нас. Не мога да си представя, че тимовете в добро състояние очакват същите приходи и покритие, ако заложат на други концепции или просто си има А и В отбори. Това според мен няма да проработи. Във всеки спорт се търси съревнование и бизнес, който да бъде управляван отговорно. Защо във Формула 1 нещата да са различни? Дадохме знак, че можем да одобрим и по-висока граница на бюджетите. Не очакваме чудеса, а просто да бъдат поставени граници, като това не е само за нас, а за целия спорт – добави Калтенборн.