За десета година Shell България проведе международна конференция за пътна безопасност. Под един покрив се събраха специалисти, компании, институции и медии в търсене на работещи решения за подобряване на безопасността на пътя.
Али Пирланти, мениджър логистика за Shell Турция сподели за добрите практики за справяне с умората на пътя. Яцек Калета, изпълнителен директор на полската логистична компания SAMAT демонстрира иновативни средства за управлението на риска от пътни инциденти и тяхното приложение. Инспектор Мария Ботева от Пътна полиция запозна аудиторията с статистиката за произшествията по пътищата.
Втората част на събитието участниците бяха разделени на шест дискусионни групи по темите: безопасно поведение при шофиране; мястото на пътната безопасност в образованието; безопасност и техническа поддръжка на автомобилите; безопасност при мотоциклетистите; превенция и интервенция в пътната безопасност; управление на умората при шофиране и план за пътуване.
„С подобни инициативи искаме да насърчим компаниите и институциите да работят заедно в намирането на правилни решения на един проблем, който засяга всички нас като общество. По време на интерактивната среща насърчихме гостите със своя международен опит и експертиза да бъдат част от създаването на устойчиви предложения, който ние като компания ще насочим към подходящите институции под формата на добри практики“, коментира Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Партньор на събитието тази година бе Орбико България, официалния дистрибутор на маслата Shell за България. Освен с активното си участие в дискусиите, гостите имаха възможност да изпитат и практически темата за безопасността с демонстрация на безопасно шофиране при зимни условия, проведени от Петър Гьошев от Hyundai MotorSport Academy. Интерес предизвикаха и симулациите на преобръщане на кола и челен удар, организирана от Димитър Илиев от Safety Driving Academy.
Ето и някои акценти по дискусионните теми:
– Безопасно поведение при шофиране (водещ: Яцек Калета, изпълнителен директор на SAMAT, Полша) – „Виждаме примери от европейските страни, които използват IVMS (In Vehicle Monitoring System) система и виждаме имплементацията на работещи решения, от които може да се почерпи опит.“
– Мястото на пътната безопасност в образованието (водещ: Димитър Илиев, автомобилен рали пилот) – „ За да променим нагласи, трябва да се върнем в самото начало, като въведем обучение по пътна безопасност още в детските градини и училищата. И не само това, от огромно значение е да се увеличат и категоризират часовете за шофьорски курсове. В училищната програма да се включи изучаването от всички на правилата за движение “
– Безопасност и техническа поддръжка на автомобилите (водещ: Людмил Чингов, сервизен инженер Ауто Бавария) – „Не малко се говори за техническа поддръжка, а много по-малко за това че е нужна по-добра подготовка на специалистите, които я извършват. Трябва да се обърне и сериозно внимание на сервизите, които следва да бъдат сертифицирани. Тук всички се съгласихме, че важна стъпка в превенцията на пътните инциденти е ежедневната проверка за изправност на автомобила, която много малко шофьори извършват.“
– Безопасност при мотоциклетистите (водещ: Ангел Караньотов, мотоциклетен състезател) –„Нека на първо място кажем, че мотоциклетистите са изключително уязвими на пътя, което рядко се приема така. И тук, както и при шофьорските курсове, часовете за обучение са изключително малко – в момента са само 21. Ако вдигнем тази бройка и приемаме с уважение всички участници в движението, то със сигурност ще се приближим към по-безопасна среда.“
– Превенция и интервенция в пътната безопасност (водещ Спас Кьосев, журналист) – „Много са нещата, които можем да направим ние като хора и като общество, но ролята на компаниите и институциите е не по-малка. Какво можем да променим? Ние като граждани и шофьори да обръщаме повече внимание и да имаме по-добро възпитание на пътя, не зависимо как участваме в движението. Компаниите да насърчават с бонуси спазването на правилата и да порицават с глоби нарушенията. Институциите да прилагат по-голяма строгост и повече наказания. Когато всеки спази своята роля, няма как да не се получат нещата.“
– Управление на умората при шофиране и план за пътуване (водещ: Хулия Инчи, Мениджър по пътна безопасност в Shell за Европа ) – „Можем да предотвратим много инциденти на пътя с няколко много прости решения, които са валидни, както за професионалните, така и за обикновените шофьори: да планираме маршрута и пътя си; да си осигурим достатъчно почивки при по-дълго пътуване; да инвестираме повече време в обучение на шофьорите; винаги да мислим за това, че сме важни и че някой ни чака вкъщи.“